CENGİZ DAĞCI OKUMA YARIŞMALARI YAPILACAK

KÖKLÜCE KIRIM DERNEĞİ VE GENÇ TATAR, CENGİZ DAĞCI OKUMA YARIŞMALARI DÜZENLEDİ.

Kırım’ı sevdiren yazar Cengiz Dağcı’nın eserlerini genç nesillerin okumasını teşvik, yazarı ve Kırım’ı, okumayı sevdirmek amacıyla Kırım Derneği Köklüce Şubesi ve Konya Kırım Derneği merkezli Genç Tatar ekibi Cengiz Dağcı Okumaları yarışması düzenledi. 18 yaş ve üstünde herkese açık olan yarışmada başvuru ve soruların   cngzdgcokumalar.1@ gmail.com adresine yapılacağı açıklandı. Son Başvuru tarihi 14 Şubat 2024 olarak ilan edilen yarışmanın şartları ve başvuruyla ilgili şu açıklama yapıldı:

CENGİZ DAĞCI OKUMALARI

A- YARIŞMANIN AMACI

 1. Cengiz Dağcı Okumaları Yarışmasının Amacı:
 • Kırım Tatarlarının edebi sesi olan Cengiz Dağcıyı unutturmamak, eserlerini sevdirmek, sanat gayesini genç kuşaklara kavratmak ve toplumsal değerlere farkındalık oluşturmak.
 • Yarışma sebebiyle sosyal etkinliğimizin sonuçlarının yarışmacılarımıza katkıda bulunması amaçlanmaktadır.

B- YARIŞMANIN KAPSAMI

 1. Yarışmaya katılım serbest olup 18 yaş üstü herkes katılabilir.

C- BAŞVURU VE ESER TESLİM TARİHLERİ

 1. Yarışma başvuruları, duyurulduğu tarihten itibaren başlar. Eserlerin son teslim tarihi ise 14 ŞUBAT 2024 Saat:18:00’dır.

Yazılan eserler e-mail adresine gönderilecektir. Başka yollarla gönderilen eserler kabul edilmeyecektir.

D- KATILIM ŞARTLARI

 

  1. Yarışmacılar Cengiz Dağcının aşağıda bulunan dört eserinden birini seçerek yarışmaya katılacaklardır.
      Dönüş
      Regina
      Ana ve Küçük Alimcan
      Onlarda  İnsandı
  2. Yarışmasının konusu Kitaptaki ana karakterin hikaye boyunca yaptığı tercihlerin tarihsel ve psikolojik etkileri çerçevesinde mekan ve zaman belirterek değerlendirilmesi.
  3. Yarışmaya katılımlar şahsen yapılacaktır.
  4. Yarışmaya girecek değerlendirmeler daha önce yayımlanmamış, başka bir yarışmaya veya herhangi bir yayın grubuna gönderilmemiş olması gerekmektedir.
  5. Alıntı veya kopya olduğu, başka bir yarışmaya veya herhangi bir yayın grubuna gönderilmiş olduğu tespit edilen eserler, yarışma sonunda kimlik beyanında yaş aralığı tutmayan kişiler ödül kazanmış olsalar dahi ödüller iptal edilecek ve eser sahibi hiç bir hak iddia edemeyecektir.
  6.  Her katılımcı, yarışmaya en fazla 1 (bir) kitap değerlendirmesi ile katılabilir.
  7. Değerlendirmeler WORD dosya biçiminde “Times New Roman” yazı karakterle 12 punto büyüklüğünde ve 1,5 satır aralığında yazılmalı, A4 sayfa boyutundaki ölçülerle en az 1 sayfa, en fazla da 7 sayfa uzunluğunda olmalıdır.
  8. Temel imla kurallarına uygun yazılmayan eserler değerlendirilirken puan kırılacaktır.
  9. Eserlerde başlık bölümü üstte eser adı, eser adının hemen altında sağ tarafta yazar adı yazar adının altında doğum tarihi olacak şekilde düzenlenecektir. Eser ve yazar adı bulunmayan eserler değerlendirmeye alınmayacaktır.
  10. Yarışmaya katılacaklar değerlendirmeler word dokümanı olarak e-mail adresine gönderilecektir. Başka yollarla gönderilen başvurular kabul edilmeyecektir.
  11. Dijital şeklide teslim edilen Word dokümanının da “Katılımcı Adı Soyadı-Eser Adı” şeklinde olmalıdır.
  12. 14 Şubat 2024 Saat:18:00 tarihinden sonra teslim edilen eserler değerlendirmeye alınmayacaktır.
  13. Yarışmaya katılmak üzere teslim edilen değerlendirmeler geri verilmeyecek ve değerlendirme sahibi hiç bir hak iddia edemeyecektir.
  14. Kırım Derneği Köklüce Şubesi ve Genç Tatar ödül alan veya almayan bütün eserleri afiş, katalog, broşür, kitapçık vb. her türlü tanıtım malzemesi olarak kullanma hakkına ve bu eserlerin 5846 sayılı yasadan doğan tüm telif haklarına sahip olacaktır.
  15. Yarışmaya katılanlar, şartname koşullarını kabul etmiş sayılacaktır. Katılım ve değerlendirme süreci ile ilgili her türlü değişiklik yapma hakkı Kırım Derneği Köklüce Şubesi ve Genç Tatar yetkililerinde saklıdır.

Kırım Derneği Köklüce Şubesi’nin ve Genç Tatar’ın Cengiz Dağcı Okumaları Yarışması’nda görevli personelleri, juri üyeleri ve birinci dereceden yakınları yarışmaya katılamazlar.

 

E – DEĞERLENDİRME 

 1. Teslim edilen eserler, ön eleme ve değerlendirmeye tabi tutularak şekil şartları üzerinden değerlendirilecektir. Ön Elemeyi geçen eserler Jüri tarafından değerlendirmeye tabi tutulup ödül alacak eserler belirlenecektir.
 2. İkinci aşama olarak; 9 MART 2024 Cumartesi Saat:20:30’de İnstagram ve resmi siteler üzerinden canlı yayında birinci elemeden geçen 3 değerlendirme Jüri üyeleri tarafından puanlama yöntem ile üç eser arasından birincilik, ikincilik, üçüncülük ödüllerinin sahipleri belirlenecektir.
 3. Jüri Üyeleri

        MELEK MAKSUDOĞLU

        NARİYE SEYDAHMET

        OYA DENİZ ÇONGAR ŞAHİN

        SERRA MENAKAY

 

F- ÖDÜLLER

   1. BİRİNCİLİK ÖDÜLÜ: 5000 TL
   2. İKİNCİLİK ÖDÜLÜ: 3000 TL
   3. ÜÇÜNCÜLÜK ÖDÜLÜ: KİTAP

Ötüken Neşriyat’ın katkılarıyla.

G- ÖDÜL TÖRENİ
24 Mat 2024 Cumartesi Saat:20:30’de İnstagram ve resmi siteler üzerinden canlı yayında birinci elemeden geçen 3 değerlendirme Jüri üyeler tarafından puanlama yöntem ile 3 kişi  arasından birincilik, ikincilik ve üçüncülük ödüllerinin sahipleri belirlenecektir

BAŞVURU VE BİLGİ İÇİN:

E mail:                      cngzdgcokumalar.1@ gmail.com

TAVSİYELER

RUSYA ESARETİNDEN KURTULAN NARİMAN CELAL TÜRKİYE ÜZERİNDEN KIYİV’E ULAŞAN EŞİ VE ÇOCUKLARINA KAVUŞTU.

Rusya Esaretinden Ukrayna-Rusya Arasında Gerçekleşen Esir Takası ile Kurtulan KTMM Başkan Yardımcısı Narıman CELAL’in eşi …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir