Melek Maksudoğlu Crimea Is Ours/ Kırım Bizimdir kitabını Gebze Kırım Derneği Etkinliğinde anlattı

Emel Kırım Vakfı Yönetim Kurulu üyesi ve Genel Sekreteri Melek Maksudoğlu, yeni çıkan kitabı Crimea Is Ours /Kırım Bizimdir kitabını, Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Gebze Şubesi tarafından düzenlenen söyleşide tanıttı.

Kitabın ortaya çıkması, ödüllü yönetmen ve yapımcı, yazar TRT belgesel duayeni Neşe Sarısoy Karatay tarafından teşvik edilmesi ile olduğunu belirten Melek Maksudoğlu, kitap özet olarak Kırım Tatarlarının ne, kim olduğunu, kısa tarihçesiyle birlikte sürgün ve dönüş mücadelesini anlattığını ama en önemlisi 2014 Rus işgalinden sonra Kırım’da işlenen insanlık suçlarını, kimliğimizi hangi aşamalarla yok etmeye hedeflediklerini ele aldığını anlattı.

En çok merak edilen konu ise niye Ingilizce olması sorusuna ise, dünya Kırım Tatarları ile araştırma yaptıkları zaman genelde Rus kaynaklı yanlış bilgilere ulaşıyorlar. Yabancı akademisyenlerin bizi doğru anlatmasını bekliyoruz. Bu sebeple evrensel dil olan Ingilizce yazarak dünyaya kendimizi kendimiz anlatalım istedim. Anladığımız kadarıyla faydalıda oldu. Italyan gazetecinin dikkatini çekti ve Italyanca’ya çevrilmeye başlandı. Arnavut diline çeviri tamamlanmış. İngiltere Ukrayna Büyükelçiliğin dikkatini çekti. Öz ve anlaşılır şekilde Kırım Tatarlarını ve bitmeyen mücadelelerini anlatan bir kitap değerlendirmelerinde bulunuyorlar şeklinde cevaplandırdı.

Kırım’ın bizim olduğunu biliyoruz fakat neden bu başlığı seçtiniz sorusuna ise; Ruslar, Kırım’ı işgal ettikten sonra Kırım Bizimdir /Kırım Nas yazıları, pankartları, afişleri asmaya başladılar. Kırımın gerçek sahibinin Kırım Tatarları olduğunu bildirmek için, Kırım Tatar Tamgalı kapak üzerine Kırım Bizimdir başlığı attık. Böylece dünya Kırım’ın gerçek halkı kim olduğunu ve bayrağımızı öğrensin.

Söyleşi proğramı, Gebze Sivil Toplum Merkezinde 10 Aralık 2023 Pazar günü olmuştur. Söyleşiye; Kırım Derneği Gebze Şubesi Yönetim Kurulu ve şube üyeleri, CHP Kocaeli Milletvekili Nail Çiler, İYİ Parti Ilçe Başkanı Sadık Güvenç, Deva Partisi İlçe Kadın Kolu Başkanı Yasemin Ateş, Zafer Partisi Gebze İlçesi Başkanı Funda Özkara ve Gençlik Kolları, Kırım Derneği Gebze Şubesi onur üyesi Oya Atasayan, Emel Kırım Vakfı İkinci Başkanı Nurten Bay, Yönetmen ve Yapımcı Neşe Sarısoy Karatay ve diğer davetliler katıldı.

Söyleşi sonrası Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Gebze Şubesi Başkanı Nermin Ekim katılım ve teşekkür plaketini Melek Maksudoğlu’na verdikten sonra, Emel kırım Vakfı 2.Başkanı NurtenBayRusya esiri siyasi mahkumlara başlattıkları mektup kampanyasın tanıttı. Konukların kart mektup kampanyasına katılmasının ardından ikram salonunda, dernek başkanı Nermin Ekim hanımın konakbaylığında hazırlanan ikram sunuldu.

TAVSİYELER

MEDİPOL ÜNİVERSİTESİNDE SÜRGÜNÜN 80.YILINDA KIRIM ETKİNLİĞİ

İstanbul Medipol Üniversitesinde Sürgünün 80. Yılında Kırım Etkinliği İstanbul Medipol Üniversitesi Türk Kültür Birliği Topluluğu …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir