ZERA BEKİROVA:VATAN HADİMİ’NİN BİR SAYISI BULUNDU

Kırım Tarihinde çok önemli Yeri Olan Vatan Hadimi Gazetesi’nin Bir Sayısı daha Ortaya Çıktı

 

Türk Dünyasının ilk Türkoloğu, şair vatansever Prof Dr. Bekir Sıtkı Çobanzade hakkında araştırmalar yapan ve belgesel hazırlayan Nenkecan Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Zera Bekirova, Vatan Hadimi gazetesinin bir sayısının Bakü’de Matbuat Müzesinin arşivinde, bulunduğunun ortaya çıktığını duyurdu.

Araştırmalar için Prof Dr İsmail Kerim ile Bakü’ye giden Zera Bekirova, 17 Aralık 2023 günü facebook sayfasından şu duyuruyla müjdeyi verdi:

          “Daa bir müjde!!! Bakuda “Vаtan hadimi” gazetasınıñ nushası           tapıldı! Dün İsmail oca Kerimovnı qıymetli eski dostum Akif Aşırlınıñ Matbuat müzeyine alıp bardım. Müzeydeki nadir neşirlerniñ asıl nushalarını közden keçirgende Akif onda “Vatan hadimi” gazetiniñ bir nushası olğanını söyledi. İsmail ocanıñ reaktsiyasını körmeli ediñiz: “Men yüz yıldan berli ahtaram ve gazetniñ 700 sanından tek 9 sanını tapabildim. Akif, men saña Qırımnıñ merkezinde eykel qoyarım!” dep qıçırdı! Akif endi azırlana, Qırımda eykeliniñ yerini muayyenleştirmege:)))

Epimizge hayırlı olsun! Gazetniñ mündericesi aqqında İsmail Kerimovnıñ maqalesinden bilirsiñiz!”

Vatan Hadimi gazetesi, Kırım’da Karasubazar şehrinde Yaş tatarlar hareketinin lideri Abdürreşit Mehdiile Hasan Sabri Ayvazov, Seydahmet Çelebi ve arkadaşlarınca çıkarıldı. 1908’de kapatıldı. Kırım Tatar Milli Hareketinde özellikle gençler arasında derin etki yaratan bu gazetenin günümüzde çok çok az nüshası bulunuyor

Bakü’de Matbuat Müzesi Arşivinde bulunan sayı

Vatan Hadim Gazetesinin ve Yaş tatarlar Hareketinin yolbaşçısı Abdürreşit Mehdi

TAVSİYELER

MEDİPOL ÜNİVERSİTESİNDE SÜRGÜNÜN 80.YILINDA KIRIM ETKİNLİĞİ

İstanbul Medipol Üniversitesinde Sürgünün 80. Yılında Kırım Etkinliği İstanbul Medipol Üniversitesi Türk Kültür Birliği Topluluğu …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir