RUSYA ESİRİ SİYASİ TUTUKLU KARDEŞLERİMİZE MEKTUP KAMPANYASINI EMEL KIRIM VAKFI 2. BAŞKANI NURTEN BAY GEBZE KIRIM TÜRKLERİ DERNEĞİ’NDE TANITTI

10 Aralık Dünya  İnsan Hakları Günü’nde, Vakfımız Başkanı Zafer Karatay’ın,  yaptığı paylaşım ile duyurduğu Emel Kırım Vakfı ve Emel Dergisinin, “ Rusya Esiri Siyasi Tutuklulara   Mektup Kampanyamızı Vakfımız 2. Başkanı Nurten Bay,  Gebze Kırım Türkleri Derneğinde tanıttı.  

 Gebze Derneğimizin 10 Aralık Dünya  İnsan Hakları Günü’ndeki,  “Kırım Sohbetleri” etkinliğinde, Emel Kırım Vakfı Genel Sekreterimiz Melek Maksudoğlu , CRİMEA İS OURS-KIRIM BİZİM adlı eserini tanıttı, kitabını niçin İngilizce yazdığını ve eserinin konusu olan Kırım Türklerini anlattı.

 Daha sonra Vakfımız 2. Başkanı Nurten Bay, Rusya’nın  Şubat 2014’de işgal ettiği Kırım’dan yine yasa dışı olarak, Rusya’daki hapishanelere gönderdiği Siyasi Tutuklu Kardeşlerimize Kartpostal- Mektup Gönderme Kampanyamızı tanıttı.

Nurten Bay konuşmasında “ .. Bugün 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü,..imiş. Bugün Gazze’de, Doğu Türkistan’da, Kırım’da çok büyük acılar yaşanıyor, maalesef insanlarımızın ilgisi çok az. Bizler,  Müslüman, Türk olmak değil, insansak onlara el uzatmamız gerek.

 Burada sizlere işgalcilerin sözde suçlamalarla hapse attığı bir kardeşimizden bahsetmek istiyorum, Diğer tutuklu kardeşlerimiz de hemen hemen aynı şeyleri yaşıyorlar. Kırım Tatar Milli Meclis Başkan Yardımcısı Nariman Celal,  4 Eylül 2021’de gece yarısı evine yapılan baskın sonucu götürülüyor, ( nereye götürüldü diye sormaya gidenler de göz altına alınıyor), Eylül 2022’de  işgalcilerin sözde mahkemesi 17 yıla mahkum ediyor. Ekim 2023’de yine yasa dışı olarak  Rusya içlerine başka hapishaneye nakledileceği söyleniyor. 2 AY Nariman Celal’den hiç haber alamayan   eşi Levize Celal;  2 ay süren belirsizlikten sonra eşinden bir mektup aldığını ve  Kırım’dan yasa dışı çıkarılan eşinin Rusya’nın Krasnodar belgesindeki Minusiysk cezaevine sevk edildiğini 2 ay süren yolculuk boyunca eşinin hastalandığı ancak artık daha iyi hissettiğini bizlerle paylaşıyor, Allah yardımcıları olsun…” dedi.

Nurten Bay, bu Kampanyanın yıl boyunca devam edeceğini, Ramazan ve Kurban bayramlarında, Kırım Tatar Gök Bayrak Günü’nde ve diğer milli günlerde mektup arkadaşlığının sürdürüleceğini, adresleri belli olan siyasi mahkumlara Türkiye içinden ve yurt dışından mektuplar gönderilerek onların ve ailelerinin yalnız olmadıklarını göstermek istediklerini, dileyen herkesin vakfımız sitesinde yer alan mahkumların İngilizce ve Rusça yazılı adreslerine  mektup- kartpostal gönderebileceğini belirterek  Dernek Başkanı Nermin Ekim Hanım  ile beraber  toplantıya katılanları Kampanyamıza destek olmaya davet ettiler. Kocaeli Milletvekili  Nail Çiler , Ticaret Odası üyesi, İş İnsanı Sevgi Çiler,  İyi Parti İlçe Başkanı  Sadık Güvenç, Zafer Partisi İlçe Başkanı Funda Erboğa Özkara , Deva Partisinden Yasemin Ateş,  Gebze Derneğimiz Onur üyesi Oya Atasayan , Gülcan Koray Öztürk, Nail Emil, Bülent Ariş, Gebze Derneği yöneticileri,  gençler, parti temsilcileri olmak üzere katılımcılar Gebze derneğimizin hazır bulundurduğu kartpostalları kullanarak siyasi mahkumlarımıza selam ve sevgilerini yazdılar.

 

 

Siyasi Tutuklularımıza  kart göndermek için hazırlık yapan ve Kampanyamıza yoğun bir katılımın olmasını sağlayarak destek olan Dernek Başkanı Nermin Ekim,  Şerife Orak, Recep Orak başta olmak üzere gençlerimize,  dernek üye ve yöneticilerine, bütün katılanlara teşekkür ederiz.

 

 

 

TAVSİYELER

RUSYA ESARETİNDEN KURTULAN NARİMAN CELAL TÜRKİYE ÜZERİNDEN KIYİV’E ULAŞAN EŞİ VE ÇOCUKLARINA KAVUŞTU.

Rusya Esaretinden Ukrayna-Rusya Arasında Gerçekleşen Esir Takası ile Kurtulan KTMM Başkan Yardımcısı Narıman CELAL’in eşi …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir