EMEL KIRIM VAKFI VE EMEL DERGİMİZİN İFTARI YALTA OTELİNDE

Kırım Tatarları, Emel Kırım Vakfı ve Emel Dergisi tarafından İstanbul’daki Yalta Otel’de düzenlenen iftar programında buluştu.

Emel Kırım vakfımızın ve Emel Dergimizin iftarı 31 Mart 2024 pazar günü akşamı İstanbul’da Yalta otelinde  verdiği İftar yemeğine  millî liderimiz Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nun eşi, Kırım Tatar Kadınlar Birliği Başkanı Safinar Cemil, Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Üyesi Gülnar Bekirova, Rus işgal saldırıları nedeniyle Kırım’dan Türkiye’ye sığınan gençler ve öğrenciler, Emel Kırım vakfı ve Emel dergimizin üyeleri ve misafirler bir araya geldi.

İftarda misafirlerimize, Yalta oteli mutfağında Özbekistan’dan aşçıların hazırladığı, Kaşıkbörek çorbası, Türkistan pilavı, iftariyelik ve Aytül Bağış’ın ikramı kıvırma börek ve baklava ikram edildi.

İftarımızda, Vakfımızın denetleme kurulu üyesi, Eskişehir Osman Gazi üniversitesi öğretim üyesi Doç.Dr. Erşahin Ayhün  önce Kuran’ı Kerimden ayetler okuduktan sonra, Kırım Tatar Türkçesinde dua etti ve Kırım’ın bir an önce işgalden kurtulmasını diledi.

  İftarda bir konuşma yapan Emel Kırım Vakfı başkanımız Zafer Karatay, katılanlara, iftar programımıza destek verenlere, Yalta oteli çalışanlarına, Lebip, Aytül ve Elif Bağış”a teşekkür ettikten sonra Kırım’da Rusya işgalinin 10 yıl geçtiğini ve işgal ve baskı sebebiyle halkımızın dünyanın dört bir yanına dağıldığını, Kırım’da kalanlara da ağır baskılar uygulandığını ve suçsuz yere kardeşlerimizin hapse atıldığını dile getirdi. Zafer Karatay konuşmasında, Emel Kırım Vakfı’nın Kırım Tatar siyasi tutsaklara mektup yazma kampanyasının devam ettiğini hatırlatarak gönderilen mektupların siyasi tutsaklar için çok büyük önem taşıdığını ifade etti. Karatay, “Siyasi tutsak, KTMM Başkan Yardımcısı Nariman Celal yazdığı mektupta ‘Bu mektuplar, karanlık dipsiz kuyunun kenarında duran bizleri hayata bağlayan iplerdir’ sözüne yer verdi. Bu söz çok anlamlı. Bir düşünün bu insanlar Rusya’nın farklı yerlerinde tamamen suçsuz yere 10, 15, 20, 25 yıl hapiste yatırıyorlar. Bu kardeşlerimize işgal bitene ve onlar evlerine kavuşana kadar, şuan Ramazan ayındayız, Ramazan Bayramı yaklaşıyor, bir mektup yazıp Bayramlarını kutlamak, iyi dileklerde bulunmak onları çok çok mutlu edecektir.” ifadelerini kullandı.

Kırım Tatar Kadınlar Birliği Başkanı Safinar Cemil hanım Emel vakfı ve yönetimine hem iftar için hem de Kırım için yaptıklarından dolayı teşekkür etti, kendisinin ve eşinin sürgünde ve hapishanede yaşadığı sıkıntıları ve yalnızlıkları anlatarak, siyasi tutuklulara mektup kampanasının ne kadar önemli olduğunu dile getirdi.” Akşam yastığa başımı koyduğumda,Rusya hapishanelerdeki bu gençlerimizi düşünüyorum. Hapishaneerin şartlarını, uygulanan baskı ve iziyetlerin ne olduğunu iyi biliyorum. Uykularım kaçıyor. Hapiste olan kardeşlerimizin analarının eşlerinin çektiği azabı, kendim de yaşadığım için iyi biliyorum* dedi ve halkımız daha çok mücadeleye ve çağırdı.

İftarda bir diğer konuşmayı da Kırım Tatar Milli Meclisi üyesi Gülnar Bekirova yaptı. Gülnar hanım, Ruslar tarafından hapse atılan eşi Edem Bekir’in durumunu,Rusyanın Ukraynaya saldırısında Herson bögesi Novoaleksiyivka’daki evlerinin Rus askerlerince el konulduğunu ve yaşadıklarını dile getirdi, eşinin Türkiye’de iki yılı aşkın süredir tedavi gördügünü ve bunun için Türkiye Cumhuriyetini ve Türkiyedeki Kırım Tatar kardeşlerine, Emel Kırım Vakfı mensuplarına müteşekkir olduğunu söyledive siyasi tutuklulara mektup kampanyasının önemini vurguladı ve mektupların yerlerine ulaştığına dair bir çok teşekkür mesajları alındığını söyledi.

İftara katılan Gebze Kırım derneğimizin eski başkanı,şimdiki 2.başkanı ve Vakfımızın üyesi Şerife Orak ta Rusya işgali altında çocukarımızın ana dilde okuma yazma ve konuşmasının önemi üzerinde durdu.Bir çocuk okut kampanyasının faydalarını somut örnek vererek anlattı. Şerife Orak, ” iftar için Yalta oteli önüne geldiğimizde,otelin önünde bir genç yanımıza yaklaştı.Bizi tanıdığını söyledi ve kendini tanıttı. Meğer yıllar önce çocukken, bir çocuk okut kampanyamızda okumasına destek verdiğimiz şimdi kocaman genç olmuş çocukmuş. En güzelide bizimle ana dilinde çok güzel konuştu. Bu sebeple bu ve benzeri kampanyaların düzeni yapılması ve geleceğimiz olan çocukların ana dilimizde konuşmaları ve düşünmeleri sağlanmalı ” dedi.

İftar programı çaylar içilirken, Kırım için yapılacak işlerini konuşulduğu sohbetlerle devam etti.

DAHA ÖNCEKİ YILLARDAKİ İFTAR DAVETLERİMİZ

14 Haziran 2017, Bakırköy

18 Mayıs 2018. Kırım Sürgünü anma ve İftar davetimiz Süleymaniye Camisi avlusu 

 

Emel Kırım Vakfı ve Emel Dergisi olarak 18 Mayıs 2018 tarihinde, Kırım sürgünün yıldönümünde, hem sürgün kurbanlarımızı dualarla anmış hem de iftarı geniş bir katılımla  Süleymaniye Camisi avlusunda yapmıştık..

17 Mayıs 2019 Kırım sürgün kurbanlarımızı ve şehitlerimizi anma-dua ve iftar İstanbul Defterdar İbrahim Paşa Camisi Avlusu

 

 

 

İstanbul Ortaköy’de sahildeki Defterdar İbrahim Paşa camisisinde önce sürgün kurbanlarımız ve şehitlerimiz için Kuran okundu dualar edildi. Sonra hep birlikte iftar yapıldı. Salgın hastalık sebebiyle getirilen yasaklaran dolayı  2020,2021 ve 2022 yılında yapılamayan iftar programımız 2023 yılında  Yalta otelinde yapıldı.

3 Nisan 2023  İftarımız. İstanbul Yalta Oteli

 

TAVSİYELER

KONYA KIRIM DERNEĞİMİZDE İLYAS ER KIRIM’DAN KONYA’YA GÖÇ KİTABINI İMZALADI

GENÇ TARİHÇİ İLYAS ER KONYA’DAN KIRIM’A GÖÇ ESERİNİ ANLATI VE İMZALADI Kırım Türkleri Kültür ve …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir