TÜRK DÜNYASININ ALİ ŞAMİL HOCASI ESERİ BAKÜ’DE BASILDI

Türk Dünyası sevdalısı. Azerbaycanlı Türkşinas. Türk halk Bilimleri uzmanı gazeteci yazar Ali Şamil Hocanın doğumumun 75 yılı için hazırlanan  Türk Dünyasının Ali Şamil Hocası adlı hatıra kitabı Bakü’de Köhlen yayınları tarafından neşredildi.

Makaleleri toplanmasını Ayfer Gazanferkızı’nın, düzenlemesini ve yayına hazırlanmasını Nazır Ahmedli’nin yaptığı eserin kapak düzenlemesi Soltan’a ait.

Bu kıymetli eseri dahil edilen makaleler yalnızca Ali Şamil’iin ömür yolundan, faaliyetlerinden bahsetmekle kalmıyor aynı zamanda 20. Yüzyıl sonu 21. Yüzyıl başlarında Azerbaycan’daki millî azatlık hareketine iştirak etmiş insanların ağrılı sancılı hayatları, onların vatan ve millet uğurun da mücadelelerinde de ölümleri yüzleştikleri ilginç bilgiler, hayatlarından kesitler yer alıyor.  Ali Şamil Mualimnin, hizmeti dokunmuş oralarda bulunmuş veya temas etmiş Türk dünyasının çeşitli yerlerinde ki Türk halklarının temsilcileri de kendi halklarının kültürleri ve medeniyeti hakkında makalelerle kitabı katkıda bulunmuşlar. Bu meyanda Kırım’dan Nenkecan Gazetesinin genel yayın yönetmeni gazeteci Yazar Zera Bekirova’nın ve İsmet Zaatov’un iki makalesi de yer alıyor.

Ali Şamil beyin Qırım Sevgisi adlı Kırım’da neşredilmiş bir eseri var . Emel Kırım vakfı ve Emel dergisi olarak ömrünü Türk Dünyasına adımış, nerede bir Türk varsa onları kendine öz kardeşi bilmiş, özellikle az bilenen, dünada sesleri az duyulan Türk halklarına ayrı bir ilgi ve destek vermiş olan, Ali Şamil’e sağlıklı ömür ve Türk Dünyasın hizmet yolunda başarılar diliyoruz

TAVSİYELER

SAMSUN’DA SÜRGÜNÜN 80.YILINDA KIRIM KONFERANSI

Samsun Türk Ocağı “Sürgünün 80 Yılında Kırım” Konferansı düzenliyor Samsun Türk Ocağı’nın Kırım Türklerinin vatanlarından …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir